Pod koniec 2014 roku pojawił się na polskim rynku komiksowym tytuł poświęcony jednej z najsłynniejszych bitew legionowych Wielkiej Wojny. Poznańskie wydawnictwo Zin Zin Press przygotowało historię kilku legionistów oraz żołnierza armii rosyjskiej, Polaka siłą wcielonego do carskiego wojska, których los rzucił na plac boju pod Łowczówkiem.
Głównymi bohaterami komiksu są Gustaw i Karol (postacie wzorowane na autentycznych uczestnikach bitwy) oraz postacie historyczne: ppłk. Sosnkowski, mjr. Śmigły-Rydz, kpt. „Kuba” Bojarski, sierż. Świderski, kapral Lisiecki, a także wspomniany jeniec z armii rosyjskiej Stanisław. Komiks jest fabularyzowaną wizją bitwy, opierającą się na przekazach świadków i opracowaniach historycznych.
Dzięki retrospekcjom poznajemy motywy, jakimi kierowali się chłopcy, wybierając służbę w legionach. Fabuła skupia się jednak na kilku grudniowych dniach, podczas których żołnierze 1. i 5. pułku legionów musieli walczyć o utrzymanie frontu na prawym brzegu Dunajca. Autorzy szczególnie wyeksponowali motyw dezercji żołnierza z oddziału strzelców syberyjskich, który następnie przeprowadził legionistów na pozycje rosyjskie od flanki, oraz brutalną walkę w okopach. W komiksie nie zabrakło również sceny wspólnego śpiewania kolęd w okopach przeciwnych stron nocą z 24 na 25 grudnia 1914 roku. Scenariusz spinają dwie podniosłe sceny, podczas których widzimy Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz cmentarz nr 171 w Łowczówku.
Komiks liczy 50 stron, z których 30 zawiera czarno-białe plansze przedstawiające kolejne kadry historii. Publikację wzbogaca kilka tekstów historycznych, które omawiają bój pod Łowczówkiem oraz umundurowanie i wyposażenie żołnierzy legionowych. Dołączono również rozkazy Kazimierza Sosnkowskiego i Józefa Piłsudskiego. Wewnętrzną okładkę zdobią natomiast zdjęcia z rekonstrukcji historycznej z listopada 2014 roku. Ciekawe czy autorzy pokuszą się o kolejne publikacje komiksowe związane z historią Wielkiej Wojny?
Wigilia w okopach. 100. rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Jacek Przybylski
Wydawnictwo Zin Zin Press, 2014