Twierdza Kraków – jedno z największych europejskich założeń fortecznych – to nie tylko kilka dziesiątków fortów oraz historia obrony w 1914 roku, ale i dziedzictwo, które na stałe odcisnęło się w krajobrazie Krakowa. Nasz spacer poprowadzi Was przez znane i mniej znane obiekty, które 100 lat temu umożliwiały sprawne funkcjonowanie olbrzymiej załogi twierdzy. Wszyscy, którzy zdecydują się ruszyć za naszymi wskazówkami, odkryją sekrety cesarsko-królewskich koszar, sądów, szpitali a nawet domów publicznych, które podtrzymywały morale obrońców.
Pałac w Łobzowie
ul. Podchorążych 1Począwszy od roku 1357, kiedy to na zachodnim skraju wsi Kazimierz Wielki zbudował drewniany zamek, Łobzów był przez następne stulecia letnią rezydencją królewską. W latach 1585–1587 król Stefan Batory wybudował tu murowany, późnorenesansowy pałac z charakterystycznymi wieżami, galeriami i krużgankami, autorem projektu był Włoch Santi Gucci. Niestety w 1655 roku pałac został ograbiony i spalony przez wycofujące się wojska szwedzkie. Restaurowany później doraźnie, nigdy nie wrócił już do dawnej świetności.
W 1856 roku Łobzów odkupili od dzierżawcy Austriacy i po rozebraniu większej części zniszczonych murów wzniesiono tu Szkołę Kadetów według projektu Feliksa Księżarskiego, zachowując dawny obrys budowli i piwnicę. W parterze udało się ocalić wczesnobarokowe portale i pozostałości obramień okiennych.
Spośród wielu przekazów, jakie łączą się z pałacem, najbardziej intrygująca jest historia o miłosnych schadzkach, które miał tu odbywać Kazimierz Wielki ze swą kochanką Esterką. Niewielki, kilkumetrowy kopczyk w południowo-zachodniej części ogrodu (dziś tereny WKS „Wawel”), uchodzący za jej mogiłę, zniwelowano dość bezmyślnie na początku lat 50. ubiegłego wieku. Ówczesne rozterki króla oddaje sympatyczny czterowiersz:
W tym sadzie, kiedy się zazielenił
Chodził z Esterą porankiem;
I wtedy tylko szczęsnym się mienił,
Gdy z króla stał się kochankiem.
Koszary Landwehry
ul. WrocławskaW latach 90. XIX wieku na północno-zachodnim krańcu Krowodrzy, na granicy z Łobzowem, przystąpiono do budowy dużego zespołu koszar piechoty. Nazywano je Koszarami Obrony Krajowej, od dosłownego tłumaczenia z języka niemieckiego (Landwehrkaserne). Były to już drugie koszary dla tej potężnej formacji, po wzniesionych nieco wcześniej w granicach miasta, przy ulicy Siemiradzkiego (obecnie Komenda Miejska Policji). Po ostatniej wojnie koszary połączono z sąsiednimi – koszarami artylerii, przy dzisiejszej ulicy Głowackiego. Później, w wyniku wielu reorganizacji struktury armii, siedzibę znalazła tam 6. Brygada Powietrznodesantowa. Obiekty przy ulicy Wrocławskiej to dziś swego rodzaju „miasto w mieście”, z własną siecią nazwanych ulic i rynkiem na dawnym placu apelowym. Zatrudnienie znalazło tam tysiąc dwustu wojskowych i pracowników wojska. Na karcie widokowej wydanej przez wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich około 1910 roku można podziwiać bramę koszar od strony ulicy Wrocławskiej.
Widoczne na zwieńczeniu bramy gryfy trzymające tarczę z dwugłowym austriackim orłem oraz alegoryczne figury po bokach usunięto po 1918 roku, kiedy to obiekt przejął skarb państwa, lokując tam koszary 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej.
Szpital Wojskowy
ul. Wrocławska 1-3Poważną i kosztowną inwestycją była budowa Szpitala Wojskowego przy ulicy Wrocławskiej (1907–1911). Do dziś imponuje urbanistyczne złożenie lecznicy w postaci pawilonów usytuowanych wśród parkowej zieleni. Było to zgodne z nowoczesnymi trendami w szpitalnictwie, realizowanymi u progu XX wieku.
Fort Kleparski (Bastion nr III)
ul. Kamienna 2/4Fort ten jest jednym z najstarszych elementów Twierdzy (1860–1866). Od ponad pół wieku mieści Piwnice Win Importowanych. Droga forteczna, dziś ulica Kamienna, połączyła go z innym fortem bastionowym wzniesionym na jej przedpolu – tzw. Lunetą Warszawską.
Sąd Garnizonowy
Ul. Montelupich 3Dawny Sąd Garnizonowy przy tej ulicy zamieniono później na areszt śledczy. Gmach u zbiegu ulic Kamiennej i Montelupich do dziś pełni funkcje penitencjarne.
Koszary Artylerii Wałowej i Batalionu Pionierów
Ul. Montelupich 4Dawne koszary mieściły w czasach PRL-u Wyższą Szkołę Wojsk Chemicznych, a obecnie Instytut Stomatologii UJ.
Dom nierządu
Ul. Kamienna 19Wolnostojąca, niewielka kamienica mieściła w latach 1916–1920, jeden z krakowskich domów nierządu.
Bastion nr IV
Ul. Kamienna 16Jeden z pierwszych fortów bastionowych (1849–1856), zwany Lunetą Warszawską. Zarówno do 1918 roku, jak i później mieścił ciężkie więzienie. W czasach PRL-u – do 1956 roku – cele o zaostrzonym rygorze dla „politycznych”, tzw. Pawilon X w południowym skrzydle. Później mieścił magazyny.
Spacer opracował: Krzysztof Jakubowski