6 listopada 2014 roku odbyło się otwarcie wystawy, która przypomina o działalności galicyjskich organizacji czerwonokrzyskich, powstałych na przełomie XIX i XX stulecia. Niosły one pomoc rannym i chorym żołnierzom oraz ludności cywilnej. Dzięki wystawie dowiemy się m.in. o zasługach Galicyjskiego Towarzystwa Pań i Panów Czerwonego Krzyża, Galicyjskiego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, Samarytanina Polskiego, pracy Szkoły Zawodowych Pielęgniarek w Krakowie i Komitetu Sapieżyńskiego, organizacji służby sanitarnej Legionów Polskich. Zostały również przywołane sylwetki takich postaci jak książę Paweł Sapieha czy siostra Maria Epstein.
Wykorzystane na wystawie fotografie (część pokazywana publicznie po raz pierwszy) pochodzą ze zbiorów Archiwum Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Krakowie (Dominikanki), Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Krakowie (Szarytki) oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ekspozycję wzbogacają eksponaty, w tym używane w latach Wielkiej Wojny narzędzia (wypożyczone przez Siostry Dominikanki i Szarytki z Krakowa).
Kuratorem przedsięwzięcia jest dr Przemysław Wywiał, pracownik naukowy i dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, historyk wojskowości, wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża.
Ekspozycja została przygotowana z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz 95. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Można ją oglądać od 7 listopada 2014 do 31 marca 2015 roku w siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, ul. Studencka 19 (I piętro), od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–15.00. Istnieje możliwość obejrzenia wystawy w innych dniach i godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Kontakt: e-mail: krakow.mph@pck.org.pl, tel. 12 422 91 15 w. 32. Wstęp wolny.
organizator: Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża
kiedy: 7 listopada – 31 marca