Choć najhuczniejsze obchody 100-lecia bitwy pod Gorlicami odbyły się w maju, Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zaplanowała jeszcze trzy wydarzenia, które w tym roku upamiętnią tę niezwykle ważną dla Gorlic rocznicę. Jednym z nich jest kolejny element projektu Bitwa Gorlicka 2.0 realizowanego we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w ramach obchodów 100-lecia I wojny światowej.
W poniedziałek, 15 czerwca 2015 r., w MBP w Gorlicach odbył się quest historyczny, którego tematem były wydarzenia sprzed 100 lat. Uczniowie Gimnazjum nr 4 Miejskiego Zespołu Szkół w Gorlicach, uczestnicząc w historyczno-bibliotecznych podchodach, podjęli się zadania odnalezienia zaszyfrowanych — pod postacią kodów QR — informacji mówiących o miejscowościach z powiatu gorlickiego, w których podczas zmagań jednej z największych ofensyw I wojny światowej trwały walki, a po których pozostały do dzisiaj smutne, choć piękne świadectwa — cmentarze wojenne.
Uczniowie z werwą i w iście wojskowym tempie odnaleźli na terenie Biblioteki wszystkie 48 zaszyfrowane karty i równie sprawnie rozkodowali przy pomocy tabletów informacje, które były w nich ukryte. Finałem zadania było zapisanie nazw miejscowości i stworzenie mapy ukazującej wielość wojennych metropolii istniejących do tej pory w powiecie.
Nagrodą dla uczestników Questionariusza bitewnego będzie wycieczka na odbudowany po pożarze cmentarz nr 123 mieszczący się na wzgórzu Pustki w Łużnej połączona z plenerem fotograficznym. Wyjazd poprzedzać będzie zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach i seans filmowy w Pawilonie Historii Miasta Gorlice. Podczas wycieczki będzie nam towarzyszyć przewodnik z muzeum oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915.